بخش تحقیق و توسعه:
واحد تحقیق و توسعه یا Research and Development که گاهی به صورت مخفف R&D هم مورد اشاره قرار می‌ گیرد بیش از نیم قرن است که به صورت جدی در سازمان‌ها و کسب و کارها و دولت‌ ها مورد توجه قرار می‌گیرد.
در شرکت شهم الکترونیک نیز به این دلیل که مبنای کار بر اساس ایجاد طرح های نو و با بکارگیری دانش روز به صورت کیفی و کاربردی است، بخش تحقیق و توسعه مورد اهمیت ویژه ای قرار گرفته و همچنین همواره بر ارتقای آن تلاش شده است.
به طور کلی وظیفه‌ی این واحد، ارائه ی راه‌کارهای موفقیت و بالابردن سطح بلوغ شرکت و انجام تحقیقات جهت بالا بردن و افزودن دانش سازمان در راستای هرچه بهتر طرح ها می‌باشد. بطور کلی از اهداف این بخش میتوان موارد زیر را نام برد:
- بررسی استانداردهای و ایزوهای موجود و بکارگیری آن در طراحی.
- جستجو و تحقیق در مورد علوم و تکنولوژی‌های مرتبط و به روز.
تهیه‌ی فهرستی کامل از ریسک‌ها و دست‌آوردهای استفاده از علوم و تکنولوژی‌های تحقیق شده و همچنین راهکار و تخمین هزینه و زمان کسب بستر و توانمندی‌های لازم جهت استفاده و در نهایت ارائه‌ی نتایج بررسی به مدیریت جهت تصویب .
- بازنگری دقیق‌تر راهکارها و تخمین هزینه و زمان برای استفاده از علوم یا تکنولوزی‌هایی که ضرورت استفاده از آن‌ها به تصویب رسیده است بمنظور ارائه برنامه دقیق تر به مشتری
- ارزیابی استانداردهای محصولات یا خدمات شرکت و ارائه‌ی راهکارهای بهبود و ارتقای استانداردها.
- تحقیق در نیازها و انتظارات مشتریان (نیازهای صریح و پنهان) و ارائه‌ی راهکارهای ایجاد محصولات یا خدماتی که نیازها و انتظارات مذکور را پوشش دهد.
- تحقیق و ارائه‌ی راهکارهای جالب هر چه بیشتر رضایت و تحقق انتظارات مشتریان.
- تحقیق و ارائه‌ی راهکارهای کاهش هزینه‌های پیشتیبانی، درعین‌حال بالابردن کیفیت و افزایش دامنه‌ی پشتیبانی شرکت
- ارائه‌ی راهکارهای صرفه‌جویی از زمان مخصوصا در فرآیند ساخت محصول یا انجام خدمات.
- شناسایی مشکلات، موانع و محدودیت‌های موجود و علل دقیق بروز آن‌ها و راهکار رفع.
- مشاركت در پروژه های جدید و ارائه راهكار مناسب .
- مشاركت در ساخت و راه اندازی تجهیزات تولیدی و كنترلی .
- مشاركت در بررسی بازار و ارائه گزارشات مربوطه .
- ارتباط با مراكز تحقیقاتی و موسسات علمی داخلی و خارجی جهت ارتقاء و توسعه فرایندهای شركت .
- تحقیق و بررسی برروی تجهیزات تولیدی جهت استفاده از تجهیزات پیشرفته تر در سازمان با هدف تولید محصولات با تیراژ و كیفیت بالاتر و قیمت پایین تر .
- تحقیق و بررسی برروی تجهیزات كنترلی جهت استفاده از تجهیزات كنترلی با دقت و سرعت بالاتر جهت بازرسی و كنترل محصولات .
- بررسی و تحقیق برروی مواد اولیه جهت خرید مواد اولیه با كیفیت و قیمت مناسب تر با هدف تولید محصولات با كیفیت بالاتر و قیمت پایین تر.
- تحقیق و بررسی برروی نیروی انسانی متخصص و غیر متخصص با هدف افزایش توان تولیدی شركت و محصولات با كیفیت بالاتر و قیمت كمتر .