معرفی سیستم کنترل هوشمند پارکینگ

سامانه هوشمند پارکینگ خودرو متشکل از نرم افزار پردازشگر و سیستم شناسایی از طریق فرکانس های رادیویی (RFID) و سنسورها است. در این سامانه با ارائه یک کارت RFID به مراجعه کنندگان و یا الصاق یک شناسه هوشمند (Tag)به شیشه خودرو و نصب دستگاه های کارت خوان یا آنتن های ورودی و خروجی در محل ورودی پارکینگ، می توان درصورت شناسایی خودرو توسط سیستم، بدون نیاز به افراد در محل اقدام به مدیریت پارکینگ نمود.
در این سامانه، تمامی مراحل بصورت هوشمند انجام میگردد و برای اعمال محدودیت تردد و ثبت گزارش عبور و مرور خودرو و … در مبادی ورودی و خروجی محوطه های پارکینگ های عمومی، سازمان ها، عوارضی ها، بزرگراه ها و محدوده های ترافیکی کاربرد دارد.
این روش جزء جدید ترین روش های کنترل پارکینگ ها محسوب می شود همچنین برای اعلام ظرفیت خالی کلی پارکینگ و هر بخش و طبقه تابلوهای راهنما با اعلام ظرفیت مجاز موجب سهولت پارک و صرفه جویی در زمان می شود.مشخصه های سیستم هوشمند پارکینگ
- سرعت بالا در پردازش
- ارائه گزارش های جامع بر مبنای اطلاعات ثبت شده
- تعریف کاربران با سطوح دسترسی مختلف
- امنیت بالا
- کاربری آسان

کاربردهای سامانه هوشمند پارکینگ
- کنترل تردد در انواع پارکینگ های؛ عمومی، مسکونی، تجاری و فرودگاه ها و...
- ارائه مجوز ورود و خروج خودرو بر اساس شناسه خودرو
- جلوگیری از ورود و خروج خودروهای متفرقه
- ثبت وکنترل عملکرد انتظامات

مزایای استفاده از سیستم مدیریت هوشمند پارکینگ
- شمارش لحظه ای خودروهای پارک شده
- ثبت مکانیزه ترددها
- کاهش خطای انسانی در ثبت ورود و خروج و ظرفیت موجود پارکینگ
- کاهش زمان ورود و خروج به پارکینگ
- کاهش دما و آلودگی محیط پارکینگ
- کاهش آلودگی صوتی
- بهبود ترافیک
- کاهش تردد در پارکینگ برای یافتن فضای خالی
- کم کردن هزینه های کنترلی و نظارتی انسانی پارکینگ
- صرفه جویی در زمان یافتن محل پارک مناسب
- کاهش کارکرد سیستم تهویه و تخلیه هوا
- صرفه جویی در مصرف انرژی
- رزرو کردن مکان پارک از طریق سامانه های هوشمند


شرکت شهم الکترونیک با هدف ارائه محصولات و خدمات تخصصی در راستای بهینه سازی مصرف انرژی، راحتی و امنیت آغاز به ارائه خدمات جدید با همکاری شرکت پارکینگ سازان پارسیان نموده است.
با توجه به اینکه امروزه وجود ابزارهای الکترونیک و فضای دیجیتال بیش از پیش توانایی های مهندسان را به ظهور رسانده فعالیت های این شرکت به بخش های ارائه راهکارهای جامع در زمینه هوشمند سازی سازماندهی گردیده است. امروزه مدیریت پارکینگ یکی از مهمترین ابزارها در مدیریت شهری است. سطوح مختلف امکانات پارکینگ می تواند بر کارایی ترافیک و افزایش کیفیت زندگی شهری تأثیر بگذارد.
بعد از گذشت چندین دهه و افزایش خودرو و نبود فضای کافی برای پارک و در نهایت هزینه زیاد ساختن امکانات پارکینگ، ارزیابی دقیق برای مدیریت و مکان یابی پارکینگ را به امروری ضروری مبدل کرد. سیاست گذاران بخش حمل و نقل در سالهای اخیر به پارکینگ توجه بیشتری کرده و از آن به عنوان یک مکانیزم بالقوه برای رفع مشکلات ترافیک موجود و تراکم شهری نام می برند. همین امر باعث شده که تحقیقات گسترده ای در جنبه های مختلف پارکینگ و تقاضای پارکینگ انجام شود.

نرم افزار کنترلی

مهمترین ویژگی نرم افزار جامع سیستم قابلیت نمایش ظرفیت خالی پارکینگ و طبقات و مشخص نمودن جایگاه های پر و خالی می باشد.
با استفاده از سنسورهای نصب شده در محل پارک خوردروها علاوه بر نشان دادن پر یا خالی بودن جایگاه با چراغ های رنگی، اطلاعات کلی در سیستم مرکزی و نرم افزار قابل دسترسی است.
و از جمله دیگر قابلیت های این نرم افزار، امکان آمارگیری ساعتی، روزانه، هفتگی و ماهیانه و غیره می باشد. این ویژگی از طریق جمع آوری اطلاعات پارکینگ ها و با درخواست اپراتور قابل دسترسی خواهد بود.
یکی از قابلیت های ارزنده سیستم پارکینگ هوشمند، امکان صدور قبض بصورت اتوماتیک و مخصوص برای هر خودرو می باشد.
در این قسمت با توجه به ساعت ورود و خروج و همچنین فی تعریف شده، قبض صادر میشود و کاربر قادر به پرداخت نقدی و یا ... خواهد بود.
با نصب این سیستم پارکینگ می توان فرآیند کنترل پارکینگ را بطور کاملا تمام خودکار انجام داد .
علاوه بر ویژگی های ذکر شده در مورد نحوه کار این سیستم باید اضافه کنیم که تمامی بردهای این مجموعه و تمامی برنامه ها توسط متخصصین داخلی طراحی و نوشته شده است، فلذا واحد پشتیبانی بطور کامل پاسخگوی تمامی درخواست های مشتریان عزیز خواهد بود.
همچنین واحد فنی قادر است با توجه به نوع پارکینگ یا محل استفاده هریک از المان های سیستم را تغییر دهد.